9. kongres psihologov Slovenije: Jaz in okolje: preplet notranjih in zunanjih svetov, Portorož, 2023
Spletna stran 9. kongresa psihologov Slovenije
Prišel je čas za nov Kongres psihologov Slovenije. Po dobrih dveh letih epidemije s številnimi ovirami se bomo letos v živo srečali na slovenski Obali.
Kongres psihologov Slovenije bo potekal od 16. do 18. novembra 2023 v Kongresnem centru Bernardin v Portorožu. Ob tej priložnosti smo člani Oddelka za psihologijo Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem prejeli programsko štafetno palico, za kar se Društvu psihologov Slovenije zahvaljujemo.
Programski odbor je na svoji prvi seji izbral osrednjo temo kongresa:
Jaz in okolje: preplet notranjih in zunanjih svetov
Verjamemo, da je to tema, ki odpira nešteto idej. Jaz kot posameznik v socialnem, naravnem, grajenem, virtualnem ali kako drugače opredeljenem okolju. Jaz kot osebnost, ki se različno odzivam na dogodke v omenjenih okoljih. Jaz kot aktiven član, ki prispevam k bogastvu socialnih stikov, ali jaz, ki se zavedam pomena naravnega okolja. Jaz, ki mi je pomembno, da se dobro počutim v grajenem okolju, in seveda jaz, ki vedno kaj novega odkrijem v virtualnem okolju.
»Kako si lepa, ko se vrtiš v tej svoji modri obleki,
čeprav tako okrogla, tako zaobljena,
zame si popolno telo sredi neba.«
Tako poje Klemen Slakonja v pesmi z naslovom Kako si lepa ali, kot jo je poimenoval, Pesem Zemlji. Zemlja je naše okolje, naravno in grajeno. Prostor za ustvarjanje socialnega in virtualnega okolja. Vsekakor je to tema, ki poleg nas, psihologov, vključuje vrsto drugih strokovnjakov in ustvarja bazen interdisciplinarnega sodelovanja. Zato verjamemo, da ne bo težko najti ideje za prispevek, ki ga boste predstavili na našem kongresu.
V osrednji temi se lahko najdete vsi tisti, ki podrobneje spoznavate virtualno okolje in imate izkušnje bodisi s poučevanjem ali izvajanjem svetovanja oz. psihoterapije na daljavo. Prav tako lahko svoje izkušnje predstavite tisti, ki spremljate proces dela od doma. Seveda ne gre zanemariti vpliva virtualnih socialnih omrežij na vsakodnevno življenje, npr. mladostnikov ali odraslih. Pri posameznikovem ravnotežju v življenju pomembno vlogo igra naravno okolje; spremljanje narave in naravnih pojavov, gibanje v naravnem okolju, pomen naravnega okolja pri zdravju posameznika – to so ideje, ki jih lahko naslovite v svojih prispevkih. In grajeno okolje z gradbenimi materiali, lokacijo gradnje, količino svetlobe v prostorih, njihovo velikostjo in opremo. Kako se počutimo v domačih prostorih, opremljenih z lesenimi elementi? Ali nam pogled na park v delovnem okolju zmanjša občutke napetosti? Vse to in še marsikatera druga ideja, ki se vam utrne ob prebiranju prvih informacij o kongresu, naj obogati naš kongresni program. Še enkrat lepo vabljeni s svojimi prispevki!
V imenu Programskega odbora Kongresa psihologov Slovenije 2023
Vlasta Novak Zabukovec, predsednica
8. mednarodni kongres psihologov Slovenije: Obrazi nasilja - izzivi psihologije, Zreče, 2019
Tokratnja osrednja tematika kongresa je posvečena različnih oblikam nasilja in agresivnega vedenja, ki prežemajo mnogotere vidike našega vsakdanjega življenja. Zaradi tega smo kongresu dodali tematski naslov Obrazi nasilja – izzivi psihologije. Gre za široko in aktualno področje, tako za tiste, ki gradite, razvijate ali odkrivate nova spoznanja, kot tudi za vse tiste, ki ta spoznanja preizkušate v praksi. Seveda pa so na kongresu enako dobrodošle tudi vse druge aktualne psihološke teme, s katerimi se ukvarjate.
Kot že v podobnih preteklih srečanjih želimo s kongresom ustvariti povezanost med akademiki, praktiki, študenti in psihologi, ki so svojo delovno pot že zaključili. Prav tako se nam bodo pridružili pomembni strokovnjaki iz Slovenije in tujine, ki bodo delili svoje znanje, izkušnje in predstavili izsledke svojega znanstvenega in strokovnega dela.
Prijava prispevkov
Vabimo vse psihologe in strokovnjake sorodnih ved, da prijavijo svoje prispevke. Zaželeni so prispevki z vseh področij psihologije, ne le tisti, povezani z nasiljem in agresivnim vedenjem. Zvrsti prispevkov so:
- predavanja,
- kratke predstavitve,
- posterji,
- simpoziji,
- delavnice,
- okrogle mize in
- panelne predstavitve.
Prispevki so lahko v slovenskem ali angleškem jeziku. Navodila in obrazec za oddajo povzetkov: http://www.psi-kongres.si/prispevki/
Osebna udeležba
Ker želimo, da bi se 8. kongresa psihologov Slovenije tudi letos udeležilo čimveč kolegov, študentov in upokojenih psihologov, so cene kotizacij zelo nizke, namestitev v Termah Zreče pa bo za udeležence 8. kongresa še posebej ugodna. Hoteli Atrij, Vital in Vile Terme Zreče nudijo nastanitev za vse okuse in žepe.
Vabimo vas, da se udeležite osrednjega in največjega srečanja psihologov Slovenije zadnjih let.
Pomembni datumi
Datumi, ki jih je vredno zabeležiti v koledarje:
- 31. marec 2019 – konec sprejema povzetkov
- 31. maj 2019 – obvestilo o sprejetju prispevka na kongres
- 30. junij 2019 – konec obdobja za zgodnjo kotizacijo
Odprt problemski prostor
V okviru programske izvedbe 8. kongresa psihologov Slovenije uvajamo posebni vsebinski sklop, poimenovan “Odprt problemski prostor”. Zainteresirani psihologi in strokovnjaki drugih (sorodnih) področij ste vabljeni, da preko obrazca ali drugih digitalnih kanalov (FB) v obliki vprašanja, predloga, pobude ipd. izpostavite konkretne in aktualne strokovne teme, ki se nanašajo na primere in probleme, s katerimi se v svojem vsakdanjem delu soočate, ali pa kot pomembne družbene tematike celovito zadevajo psihološko stroko. Do kongresa bomo pregledali in izbrali tematike, ki jih bomo v formatu moderiranih odprtih debat umestili v program in izvedbo kongresa.
Veselimo se snidenja z vami!
Predsednik programskega odbora: dr. Bojan Musil
Predsednik organizacijskega odbora: Marko Vrtovec