Društvo psihologov Slovenije s svojimi člani že od začetka begunskega vala aktivno sodeluje pri vzpostavljanju psihosocialne pomoči beguncem za zagotavljanje njihovega duševnega zdravja in podporo službam, ki sodelujejo pri pomoči. |
V začetku septembra 2015 je društvo pozvalo psihologe in ostale strokovnjake iz sorodnih področij, da se pridružijo pri nudenju psihosocialne pomoči beguncem.
V kratkem času se je odzvalo veliko število strokovnjakov in študentov. Pripravljenost za prostovoljno pomoč lahko še vedno izkažete z vpisom vaših podatkov v obrazec Pripravljenost za prostovoljno psihosocialno pomoč beguncem (vpis na seznam je obvezen za vse, ki želijo preko DPS na teren): http://goo.gl/forms/HciSGqjWGM
Društvo psihologov Slovenije je v sredo 30.9.2015 med 16. in 19. uro v sodelovanju s kolegi, ki v okviru civilne zaščite nudijo psihološko (in psihosocialno) pomoč, na Filozofski fakulteti v Ljubljani pripravilokratko izobraževanje z naslovom Psihosocialna pomoč beguncem.
Udeleženci so se seznanili z osnovami prve psihološke pomoči žrtvam, s terenskim delom ob nesrečah, s pomočjo strokovnim službam in azilantsko politiko. Posnetek srečanja je na voljo tukaj.
[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=Rm18-Mz55cU”]
Delo na področju psihosocialne pomoči ob begunski krizi se sooblikuje v sodelovanju z organizacijami, ki nudijo neposredno pomoč.
Slovenska filantropija pomaga pri vzpostavljanju logistične in organizacijske podpore (z dostopom do beguncev, aktivacijo prevajalcev, itd.) pri nudenju psihosocialne pomoči, vendar morate za vključitev biti vpisani v zgornji seznam. Pomagali boste pri podpori beguncev, ki doživljajo hujše znake stiske, tesnobe, čakajo na izgubljene člane družine, pa tudi pri podpori otrok in mladostnikov.
Potrebe po vključitvi psihologov – prostovoljcev so trenutno na spodnjih lokacijah za nudenje podpore beguncem:
Kontakt: slovenska.filantropija@gmail.com
Dodatno čtivo oz. viri za pomoč pri psihosocialni oskrbi:
Hkrati vas obveščamo o pobudi Ministrstva za javno upravo o sodelovanju javnih uslužbencev pri reševanju migrantske problematike.
|
Koordinatorica psihosocialne pomoči v okviru Društva psihologov Slovenije: doc. dr. Vita Poštuvan, univ. dipl. psih.